Notice: Undefined offset: 8192 in /home/prawobrzeze/ftp/galeria/include/debugger.inc.php on line 112
Prawobrzeze.eu - Most viewed

Prawobrzeze.eu

Galeria Prawobrzeża


Home :: Login
Powrót do Portalu :: Album list :: Last uploads :: Last comments :: Most viewed :: Top rated :: My Favorites :: Search

Home > Stettiner Rechtes Oderufer vor 1945 > Finkenwalde

Most viewed - Finkenwalde
101-Finkenwalde__Katharinenhof.jpg
Finkenwalde. Katharinenhof grube.3444 viewsZdroje. Wyrobisko. Późniejsze jezioro Szmaragdowe.
Finkenwalde_-_Langestrasse_87_(galeria).jpg
Finkenwalde - Langestrasse 87 (galeria)3100 viewsUjęcie sklepu spożywczego Franza Höhne'go. Dom po nieznacznej przebudowie zachował się do dziś. Na zdjęciu widzimy gospodarza z rodziną w trakcie pochodu, na którym właściciele gospodarstw rolnych prezentowali swoje firmowe wyroby. 1 comments
Finkenwalde,_Langestrasse,_Geflugelzuchtanstalt1.jpg
Finkenwalde, Langestrasse, Geflugelzuchtanstalt13090 viewsZanim stworzono szkołę ogrodniczą obejmującą parcele 115-116 wraz z użytkami rolnymi do 1924 r., obiekty zajmowała filia pomorskiej fermy drobiu. Wnikliwy obserwator dostrzeże na elewacji domu logo, to symbol zrzeszenia hodowców drobiu prowincji pomorskiej. W prezentowanym budynku zarząd nad filią sprawował dyrektor C. Beyersdorff.
Finkenwalde,_Langestrasse3.jpg
Finkenwalde, Langestrasse33062 viewsUl. Batalionów Chłopskich na wysokości posiadłości Ippenów. Widok w stronę skrzyżowania z ul. Łozową (po lewej) i dalej z ul. Sanatoryjną (skręt w prawo). Po prawej stronie, na drugim planie dawna lokalna szkoła, od 1929 r. urząd gminny, z adresem Lange Straße 26. 2 comments
Finkenwalde_-_Thonbergwerk.jpg
Finkenwalde. Katharinenhof.3057 views
Finkenwalde,_Langestrasse,_Geflugelzuchtanstalt2.jpg
Finkenwalde, Langestrasse, Geflugelzuchtanstalt22902 viewsZabudowa gospodarcza z czasów funkcjonowania fermy drobiu. Przypuszczalnie (widokówka poglądowa) w tle widzimy łąki wzdłuż Herrendamm'u.
Finkenwalde,_Langestrasse,_Rathaus.jpg
Finkenwalde, Langestrasse, Rathaus2849 viewsNajstarsza szkoła w Finkenwalde mieściła się w tym parterowym budynku. Oprócz czterech klas mieściły się w nim pokoje dla nauczycieli. Ciekawostką jest to, że jeden z nich nazwiskiem Seefeldt był ojcem Johannesa Seefeldt'a - późniejszego burmistrza, który także posiadał znakomity lokal "Cafe Stettin" na rogu ulic Sanatoryjnej i Batalionów Chłopskich. Po 1900 r. obok "Efeuhaus" wyrósł nowy dwupiętrowy budynek szkoły (stoi do dziś), po 1928 r. był ratuszem gminy Finkenwalde. Niestety ciekawy architektonicznie "Efeuhaus" nie przetrwał do dziś.
Cementgruben.jpg
Finkenwalde. Cementgruben.2808 viewsZdroje. Widok na wyrobisko, w pobliżu dzisiejszego wzgórza Akademickiego. Widok w stronę Puszczy Bukowej.
Finkenwalde,_Langestrasse9,_Pension_Karbe.jpg
Finkenwalde, Langestrasse9, Pension Karbe2750 viewsPensjonat Elisy Karbe, widok od strony torów.
Finkenwalde,_Fliegeraufnahme.jpg
Finkenwalde, Fliegeraufnahme2672 viewsPanorama lotnicza przedstawiająca zabudowę Zdrojów w latach 30-tych. Ujęcia kościoła mieszczącego się na rogu Verbindung i Gartenstrasse można zobaczyć tu. Ujęcia widocznej po lewej stronie ulicy Lindenstrasse prezentujemy w tym albumie. Na dalszym planie widzimy główną ulicę w Zdrojach, Langestrasse.
Finkenwalde,_Fliegeraufnahme2.jpg
Finkenwalde, Fliegeraufnahme22613 viewsJako punkt odniesienia do identyfikacji poszczególnych budynków na tej panoramie należy brać kościół - a właściwie jego wieżę, ledwo przebijającą się wśród parkowych drzew - to lewa strona zdjęcia. Na pierwszym planie obserwator widzi skrzyżowanie Zeglinstraße (równoległa, dziś ul. Piechoty) z Villenstraße (prostopadła do poprzedniej, dziś ul. Widok). Uwagę naszą zwraca dominujące na panoramie zalesienie - to potocznie zwany przez Finkenwalderów Herotizky'schen Park. Dwa parterowe domki (ledwo widoczne widoczne w parku) to mieszkania pracowników przedwojennego portu lotniczego w Altdamm. Przypisane były do Richthofenstraße (równoległa do ul. Widok, przestała istnieć po 1945 r.). Na drugim planie zabudowa Gartenstraße (ul. Młodzieży Polskiej). W dalekim tle rozgałęzienie Regalicy i Cegielinki.
Finkenwalde,_Langestrasse~0.jpg
Finkenwalde, Langestrasse~02600 viewsPrywatne zdjęcie prezentuje prawą stronę domu. Na parterze w widocznym pomieszczeniu Conrad Fritz prowadził pierwszy w Finkenwalde zakład fotograficzny. Budynek stoi do dziś, w pomieszczeniach po wojnie zlokalizowano salon fryzjerski. Widoczna na zdjęciu ramka na szyld w dalszym ciągu teraz służy reklamę.
354 files on 30 page(s) 1