Notice: Undefined offset: 8192 in /home/prawobrzeze/ftp/galeria/include/debugger.inc.php on line 112
Prawobrzeze.eu - Adolf Hitler Straße (v. Lange Straße)

Prawobrzeze.eu

Galeria Prawobrzeża


Home :: Login
Powrót do Portalu :: Album list :: Last uploads :: Last comments :: Most viewed :: Top rated :: My Favorites :: Search

Home > Stettiner Rechtes Oderufer vor 1945 > Finkenwalde > Adolf Hitler Straße (v. Lange Straße)

Most viewed - Adolf Hitler Straße (v. Lange Straße)
Finkenwalde_-_Langestrasse_87_(galeria).jpg
Finkenwalde - Langestrasse 87 (galeria)3100 viewsUjęcie sklepu spożywczego Franza Höhne'go. Dom po nieznacznej przebudowie zachował się do dziś. Na zdjęciu widzimy gospodarza z rodziną w trakcie pochodu, na którym właściciele gospodarstw rolnych prezentowali swoje firmowe wyroby. 1 comments
Finkenwalde,_Langestrasse,_Geflugelzuchtanstalt1.jpg
Finkenwalde, Langestrasse, Geflugelzuchtanstalt13090 viewsZanim stworzono szkołę ogrodniczą obejmującą parcele 115-116 wraz z użytkami rolnymi do 1924 r., obiekty zajmowała filia pomorskiej fermy drobiu. Wnikliwy obserwator dostrzeże na elewacji domu logo, to symbol zrzeszenia hodowców drobiu prowincji pomorskiej. W prezentowanym budynku zarząd nad filią sprawował dyrektor C. Beyersdorff.
Finkenwalde,_Langestrasse3.jpg
Finkenwalde, Langestrasse33062 viewsUl. Batalionów Chłopskich na wysokości posiadłości Ippenów. Widok w stronę skrzyżowania z ul. Łozową (po lewej) i dalej z ul. Sanatoryjną (skręt w prawo). Po prawej stronie, na drugim planie dawna lokalna szkoła, od 1929 r. urząd gminny, z adresem Lange Straße 26. 2 comments
Finkenwalde,_Langestrasse,_Geflugelzuchtanstalt2.jpg
Finkenwalde, Langestrasse, Geflugelzuchtanstalt22902 viewsZabudowa gospodarcza z czasów funkcjonowania fermy drobiu. Przypuszczalnie (widokówka poglądowa) w tle widzimy łąki wzdłuż Herrendamm'u.
Finkenwalde,_Langestrasse,_Rathaus.jpg
Finkenwalde, Langestrasse, Rathaus2849 viewsNajstarsza szkoła w Finkenwalde mieściła się w tym parterowym budynku. Oprócz czterech klas mieściły się w nim pokoje dla nauczycieli. Ciekawostką jest to, że jeden z nich nazwiskiem Seefeldt był ojcem Johannesa Seefeldt'a - późniejszego burmistrza, który także posiadał znakomity lokal "Cafe Stettin" na rogu ulic Sanatoryjnej i Batalionów Chłopskich. Po 1900 r. obok "Efeuhaus" wyrósł nowy dwupiętrowy budynek szkoły (stoi do dziś), po 1928 r. był ratuszem gminy Finkenwalde. Niestety ciekawy architektonicznie "Efeuhaus" nie przetrwał do dziś.
Finkenwalde,_Langestrasse9,_Pension_Karbe.jpg
Finkenwalde, Langestrasse9, Pension Karbe2750 viewsPensjonat Elisy Karbe, widok od strony torów.
Finkenwalde,_Langestrasse~0.jpg
Finkenwalde, Langestrasse~02600 viewsPrywatne zdjęcie prezentuje prawą stronę domu. Na parterze w widocznym pomieszczeniu Conrad Fritz prowadził pierwszy w Finkenwalde zakład fotograficzny. Budynek stoi do dziś, w pomieszczeniach po wojnie zlokalizowano salon fryzjerski. Widoczna na zdjęciu ramka na szyld w dalszym ciągu teraz służy reklamę.
Finkenwalde,_Langestrasse.jpg
Finkenwalde, Langestrasse2570 viewsUl. Batalionów Chłopskich na wysokości dawnej Lange Straße 89, widok w stronę Podjuch. Fragment przedstawia zabudowę między Lindenstraße (ul. Jaracza) a Hökendorfer Straße (ul. Sanatoryjna).
Finkenwalde,_Langestrasse11.jpg
Finkenwalde, Langestrasse112558 viewsW tym budynku, na parterze R. Behlke prowadził sklep spożywczy z rozszerzoną o artykuły chemiczne ofertą.
Finkenwalde,_Langestrasse_112,_Behlke.jpg
Finkenwalde, Langestrasse 112, Behlke2536 viewsPierwszy budynek przy lewej krawędzi pocztówki to sklep R. Behlke'go. Budynek stoi do dziś.
05Finkenwalde,_Langestrasse16.jpg
05Finkenwalde, Langestrasse162452 viewsDo dziś dobrze zachowany fragment ul. Batalionów Chłopskich przy skrzyżowaniu z ul. Jaracza. Narożny dom po lewej stronie zdjęcia to dawne Lange Straße 33 - dziś apteka, przed 1945 r. drogeria "Zum Greif".
03Finkenwalde,_Langestrasse27.jpg
03Finkenwalde, Langestrasse272433 viewsWidoczna na zdjęciu lewa część domu należała do rodziny Hedemann. Własnością rodziny były również użytki rolne na zapleczu parceli. Dom stoi do dziś.
52 files on 5 page(s) 1